Alternatywa dla AutoCAD – czy istnieje?

on
Categories: Uncategorized

 

AutoCAD to popularne rozwiązanie CAD stworzone przez Autodesk, które wykorzystywane jest do projektowania 2D i 3D. Jego historia sięga 1982 roku, kiedy to został pokazany na targach COMDEX w Las Vegas, następnie (miesiąc później) rozpoczęła się jego sprzedaż. Do dziś AutoCAD jest uznawany za wiodące rozwiązanie wśród wielu projektantów.

Czy jest na rynku miejsce na inne rozwiązania? Czy dobry CAD program to tylko AutoCAD? Na przestrzeni lat pojawiło się wielu producentów alternatywnych rozwiązań. Czym różnią się od dominującego przez wiele lat programu? Postanowiliśmy się przyjrzeć rynkowi i sprawdzić, dlaczego projektanci szukają innych możliwości.

Zamiennik AutoCAD, co to znaczy?

Na przestrzeni ostatnich lat rynek programów CAD znacząco się zagęścił. Do potocznego słownictwa weszło nawet określenie: zamiennik AutoCAD. Co ono znaczy? Czy jest to odpowiednie określenie? Spróbujmy przyjrzeć się temu bliżej.

Zdecydowana większość programów wykorzystywanych do projektowania CAD 2D i 3D porównywana jest do rozwiązania AutoCAD. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ był on pierwszy. Czy jednak określenie zamiennik AutoCAD nie umniejsza tym rozwiązaniom? Czy nie mogą one stanowić odrębnego produktu? Branża jest ogromna i pomieści wszystkie jakościowe propozycje.

Z drugiej strony alternatywa dla AutoCAD daje nam odniesienie do czegoś, co znamy od bardzo dawna. W myśli projektantów już dawno zakorzenił się obraz, że produkty firmy Autodesk są jakościowe. Są drogie, owszem. Polityka licencyjna też nie wydaje się przyjazna dla użytkowników. Niezmiennie jednak AutoCAD kojarzy się z wysokim standardem, dobrą jakością i nowoczesną technologią.

Może więc określenie zamiennik AutoCAD ma pozytywny wydźwięk? Może to lepiej, że produkt porównywany jest do najlepszych? Prawdopodobnie nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie – każdy może mieć swoje, na swój sposób słuszne wyjaśnienie. Naszym zdaniem nieważne czy program będzie określany jako zamiennik, czy alternatywa. Ważne, aby był efektywny, jakościowy i wydajny. Program ma służyć projektantom, a to jak będzie nazywany, jest drugorzędną kwestią.

Czy tani CAD może być dobry?

CAD program musi być wygodny w obsłudze, powinien sprostać nawet najbardziej wymagającym projektom, a także… być dopasowany do budżetu projektanta. Wiadomo, za jakość trzeba zapłacić – większość osób zapewne się z tym zgodzi. Nie zapominajmy jednak o ważnym współczynniku, czyli stosunku ceny do jakości. To on powinien być dla nas optymalny.

Jednym z głównych powodów, dla którego projektanci zaczęli poszukiwać innych rozwiązań niż AutoCAD, jest jego polityka licencyjna i relatywnie wysoka cena. Już kilka lat temu Autodesk wdrożył licencje czasowe – nie ma już możliwości zakupu ich programu „na własność”. Każdorazowo, w celu przedłużenia użytkowania rozwiązania należy uiścić opłatę.

Płatne subskrypcje to, dzięki któremu Twój CAD program będzie zawsze aktualny. Z drugiej jednak strony, konieczna będzie regularna opłata – inaczej nie będziesz już mógł korzystać z narzędzia. Wkalkulowanie cyklicznej (wcale nie niskiej) opłaty w budżet freelancera, czy nawet firmy projektowej może okazać się zbyt kosztowne.

Dlatego w głowach wielu osób rodzi się myśl – czy można znaleźć dobry, ale tani CAD? I tutaj pojawia się przestrzeń do wspomnianych już wcześniej zamienników i alternatyw. Co ciekawe, są jeszcze jakościowe programy, które nie wymagają płatnej subskrypcji. Dobrym przykładem jest zdobywający z każdym rokiem coraz większą popularność wśród projektantów program GstarCAD.

GstarCAD często określany jest jako tani CAD. W dużej mierze wynika to z polityki licencyjnej. Alternatywa dla AutoCAD wynika z braku konieczności cyklicznej opłaty subskrypcji. Płacąc za CAD program raz, staje się on Twoją własnością. Nie musisz liczyć się z cyklicznymi opłatami. Jest to polityka licencyjna przyjazna dla użytkownika.

Tani CAD wcale nie musi oznaczać gorszej jakości. To, że nie narzuca obowiązku corocznej opłaty, nie oznacza, że nie jest aktualizowany. Użytkownicy w dowolnym momencie mogą wykupić najbardziej aktualną wersję. Co więcej, koszt aktualizacji jest relatywnie niski. Ważne jest, że nie ma konieczności uiszczania opłat za pominięte aktualizacje (jak to często ma miejsce w przypadku innych rozwiązań).

Wspomniany tani CAD charakteryzuje się nie tylko atrakcyjną ceną. Użytkownicy chwalą go za obsługę popularnych formatów (w tym DWG), intuicyjny interfejs, ale także za wiele innowacyjnych rozwiązań – takich, których próżno szukać w innych programach. Najważniejsze jest jednak to, że jest wydajny i przy jego pomocy można zrealizować nawet bardzo skomplikowane projekty.

AutoCAD vs tani CAD

Odpowiedzieliśmy już na pytanie, czy istnieje coś takiego jak alternatywa dla AutoCAD. Wiemy już także, co jest powodem, że takie rozwiązania jak tani CAD są na rynku poszukiwane. Przyszła więc pora na porównanie. Czym poza ceną różnią się te rozwiązania? Zestawienie przygotowaliśmy w oparciu o programy AutoCAD i GstarCAD.

Pierwsza, podstawowa różnica to licencja, o której już pokrótce wspomnieliśmy. W przypadku GstarCAD jest to licencja wieczysta, bez konieczności wdrażania płatnych aktualizacji. W przypadku AutoCAD jest to wypożyczenie na rok. Co ciekawe, licencja wieczysta GS może być tańsza, niż roczna subskrypcja AC…

Kolejną różnicą jest pomoc techniczna. Nasz tani CAD program oferuje bezpłatne wsparcie bez ograniczeń (do aktualnej wersji). Pomoc techniczną dla produktu AutoDesk otrzymują tylko użytkownicy z wykupioną subskrypcją.  GstarCAD oferuje dodatkowo liczne, bezpłatne materiały edukacyjne, mające za zadanie pomóc wdrożyć się w program nawet początkującym użytkownikom. Dodatkowo organizowane są cykliczne, bezpłatne szkolenia online, w których każdy może wziąć udział.

Przenoszenie licencji pomiędzy komputerami to duży problem zarówno dla freelancerów, którzy pracują na różnych stanowiskach, jak i w dużych firmach, gdzie również mają miejsce różnego rodzaju rotacje. Osoby korzystające z AutoCAD muszą każdorazowo przy przenoszeniu licencji między komputerami pytać o zgodę producenta. Łatwo można sobie wyobrazić, jak jest to niewygodne rozwiązanie. Klienci GstarCAD mają to zadanie ułatwione. Dzięki kluczowi sprzętowemu USB mają pełną swobodę.

Ciekawe jest to, że CAD program GstarCAD odróżnia się od AutoCAD środowiskiem pracy: 2D i 3D. W przypadku tego drugiego, mamy możliwość pracy tylko w 2D. Równie pozytywnym zaskoczeniem jest to, że tańsze rozwiązanie obejmuje bezpłatną wersję sieciową (od trzech licencji). Opcji takiej nie posiada Autodesk.

Ważne z perspektywy potencjalnego użytkownika są również dużo niższe wymagania sprzętowe w GstarCAD. W przeciwności do AutoCAD wystarczająca dla programu jest dowolna karta graficzna, zintegrowana lub dedykowana. Wymagania produktu konkurencyjnego są znacznie wyższe. Przed zakupem, warto przeanalizować także ten aspekt.

Kolejne ciekawe opcje, które dostępne są w programie GstarCAD 2019, a próżno ich szukać w AutoCAD to: Collaborative Design – BIM oraz Format IFC. Jest to ciekawe, że program traktowany czasami wyłącznie jako alternatywa dla AutoCAD jednocześnie wyposażony jest w bardziej zaawansowane funkcjonalności.

Innowacyjne funkcje alternatywy dla AutoCAD

Alternatywa dla AutoCAD również może być innowacyjna. Jak już zauważyliśmy w GstarCAD można znaleźć opcje, których próżno szukać w innych programach. Należy do nich innowatorskie rozwiązanie GstarCAD Collaborative Design oraz możliwość importu projektów z programów BIM (obsługa formatu IFC).

CAD program często wykorzystywany jest podczas pracy zespołowej. Jego innowacyjne wsparcie stanowi GstarCAD Collaborative Design. To rozwiązanie umożliwia użytkownikom wspólne wykonywanie projektów w czasie rzeczywistym. Niedrogi zamiennik AutoCAD jest pod tym względem pionierem na rynku CAD.

Zastosowanie Collaborative Design pozwala na komfortową i efektywną współpracę projektantów z różnych branż oraz na jeszcze szybszą realizację dużych i skomplikowanych projektów. Jest to nowość, która pojawiła się dopiero w tym roku, ale już cieszy się ogromnym zainteresowaniem w branży CAD.

Opisywana alternatywa dla AutoCAD wyróżnia się na rynku także obsługą BIM. Dzięki kompatybilności GstarCAD 2019 z formatem IFC (Industry Foundation Classes), znanym z popularnych programów BIM, możliwe będzie m.in. wczytanie zaawansowanych projektów architektonicznych i konstrukcyjnych oraz ich weryfikacja.

Opisane przykłady, które wstrząsnęły rynkiem CAD nie są jedyne. W roku 2019 CAD program GstarCAD wdrożył także takie funkcje, jak:

  • Wybieranie selektywne,
  • Przedefiniuj blok,
  • Sprawdzanie pisowni,
  • Stwórz kształt,
  • Skala rzutni,
  • Ukryte ustawienia wiadomości,
  • Import układu jako arkusza.

To wszystko pokazuje, że zamiennik AutoCAD to nie tylko program podobny do lidera na rynku. Może to być swoiste narzędzie, które nie tylko nie odbiega możliwościami od pionierskiego rozwiązania, ale także jest wyposażone w swoiste, innowacyjne funkcje! Naszym zdaniem stawia to GstarCAD w zupełnie innym świetle. Jako pełnowartościowy CAD program, który nie powinien być kojarzony tylko jako zamiennik AutoCAD.

Uniwersalny program CAD z wieczystą licencją

Alternatywa dla AutoCAD istnieje. Rynek rozwiązań CAD jest bogaty i każdy może znaleźć coś dla siebie. Są programy tańsze, droższe, bardziej zaawansowane, innowacyjne i proste, służące do wykonywania podstawowych projektów. Programy dobierane są w zależności od potrzeb, zaawansowania, charakteru pracy i osobistych preferencji projektantów.

Niezależnie od tego, na jaki program CAD się zdecydujesz, w pierwszej kolejność przetestuj jego bezpłatną wersję. Żaden opis nie da tylu informacji, ile praca w programie. Bezpłatny okres testowy trwa najczęściej od 14 do 30 dni. Jest to czas wystarczający do poznania pełnej funkcjonalności rozwiązania.

Dobrze jest przed zakupem porównać kilka programów, w różnych cenach. Dzięki temu łatwiej będzie wybrać optymalny stosunek jakości do ceny. Nie zawsze warto przepłacać za najbardziej popularne rozwiązania. Za popularnością nie zawsze idzie lepsza jakość.