IronCAD – 20 lat za nami!

on
Categories: Uncategorized

Dwadzieścia lat temu, podczas National Design Engineering Show and Conference  (NDES) w Chicago, swoją premierę miał IronCAD. Zachwycił publiczność swoją szybkością działania i nieznaną wtedy metodologią projektowania.

„IronCad jest tematem przewodnim całej imprezy” – powiedział David Weisberg, publicysta Engineering Automation Report. „O niczym innym się tu nie słyszy”.

Oczywiście, programy CAD 3D były już obecne na rynku, ale kierunek obrany przed twórców IronCADa był całkowicie inny.

Zamiast ekstrapolować trójwymiarowe obiekty bazujące na 2D, IronCAD dał użytkownikom możliwość tworzenia obiektów 3D, używając trójwymiarowych kształtów i narzędzi, które odwzorowują interakcje ze światem rzeczywistym.

„W dzisiejszym świecie programów CAD naśladujących wyroby konkurencji odnalazłem technologiczne wow – IronCAD to nowoczesny program do modelowania działający w środowisku Windows” zachwycał się Paul Dvorak  w wywiadzie dla Machine Design, po debiucie IronCADa podczas NDES. „On sprawia, że modelowanie w 3D to prawdziwie intuicyjne doznanie.”

To intuicyjność doświadczenia wspominana przez Dvoraka, sprawiła, że tysiące użytkowników na NDES mogło zacząć pracę w programie chwilę po obejrzeniu demonstracji na żywo. Gary Stoll, ówczesny wicedyrektor ds. inżynierii w IronCAD i jeden z prelegentów na NDES powiedział: „Z takim oprogramowaniem jak to, nie musimy zatrudniać showmanów, żeby przyciągnąć uwagę. Oprogramowanie mówi samo za siebie. Kiedy inżynier widzi, jakie jest ono wyjątkowe, zdarza mu się zaniemówić z wrażenia.”

 

Co sprawia, że IronCAD jest “inny”?

IronCad to zasadniczo odmienna metodologia projektowania – wizualizacje 3D tworzone są przy użyciu obiektów 3D. To wszystko sprawiło, że produkt stał się wyjątkowy już w fazie rozwoju.

Technologia tkwiąca w samym sercu IronCAD pochodzi z oprogramowania 3D o nazwie TriSpectives, opublikowanego przez 3D / EYE w 1995 roku. Pierwotnie miało to być przyjazne dla użytkownika narzędzie do wizualizacji 3D. Było wspierane przez Vulcan Ventures i Paula Allena. Aby osiągnąć zamierzony cel, twórcy TriSpectives wiedzieli, że muszą tworzyć oprogramowanie, które każdy może łatwo wdrożyć. Innymi słowy, wersja 3D TriSpective musiała opierać się na intuicyjnym, realistycznym doświadczeniu w 3D, a nie na tradycji dwuwymiarowego szkicowania.

Początkowo cena programu wynosiła od 300 do 500 dolarów, jednak TriSpectives nie podbił rynku konsumenckiego. Jednak wiele firm rozwijających się w obszarze CAD zauważyło potencjał i wyraziło chęć kupna 3D/EYE. Ostatecznie firma została sprzedana Visionary Design Systems w 1997 roku.

Kierowane przez Davida Tileya, byłego sprzedawcę Hewlett-Packarda, Visionary Design Systems był resellerem CAD / CAM i integratorem systemów IT. Tiley dostrzegł potencjał wykorzystania technologii TriSpectives jako podstawy do stworzenia nowej, odmiennej od MCAD platformy. To właśnie ten zespół opracował IronCAD i zabrał go do NDES w 1998 roku.

„Rozwijając IronCAD, firma VDS  w znacznym stopniu poprawiła jakość użytkowania, a programiści dodali realistyczny wygląd geometrii modelu”, pisał wówczas Engineering Automation Report. “Podstawy metod budowania geometrii są bardzo silne i ani trochę nie przypominają pozostałych pakietów oprogramowania dostępnych na rynku. To prawdopodobnie najłatwiejszy program do błyskawicznego rozwoju geometrii; to naprawdę musi zostać docenione.”

Czym jeszcze od samego początku wyróżniał się IronCAD

Większość użytkowników natychmiast doceniła zasadnicze różnice i intuicyjną metodologię projektowania, jednak równie ważna – lecz mniej zauważalna – była inna korzyść. IronCAD charakteryzował się elastycznością projektowania. Od początku i przez cały okres rozwoju zapewniał użytkownikom niespotykaną swobodę.

Co najmniej jeden z recenzentów dostrzegł małą, acz znaczącą zmianę w projektowaniu 3D. “Działanie IronCADa zbudowane zostało wokół chęci zapewnienia płynności projektowania. Twórcy chcieli, aby projektanci nie musieli zmieniać znacząco sposobu swojej pracy “, uznał Design News w swojej recenzji na temat IronCADa napisanej z okazji inauguracji dwudziestolecia. “Użytkownicy nie muszą martwić się o to, co stanie się z integralnością modelu po wprowadzeniu zmian. W rezultacie mogą koncentrować się na rozwijaniu i udoskonalaniu modeli wiedząc, że zmiany mogą być wdrażane bez zbędnych trudności.”

Właśnie dlatego werdykt z nieistniejącego już CAD CADENCE jest aktualny 20 lat później: “Łącząc innowacyjne podejście do projektowania 3D, ogromną ilość poleceń, szybkość i stabilność, IronCAD powinien być wyborem każdego, kto zaczyna przygodę z CAD 3D, jak i tego kto szuka zmiany jakościowej w procesie projektownia. “

Jeśli nie robiłeś tego przez ostatnie 20 lat, to jest czas, aby doświadczyć różnicy, jaką daje IronCAD. Jego młodszego brata możesz znaleźć w naszej bazie oprogramowania, a demo pobierzesz na: https://ironcad.pl/demo-ironcad/